zpět na hlavní stránku

 

Rumunsko - Fagaraš 2005

 

18.7. Velmi časně ráno vyrážíme vlakem z Brna. Vzhledem k naším batohům máme podezřele malý kupé. V Sibérii jsme vystoupili a přesedli na moderní klimatizovaný vlak do Sibiu, kde jsme se občerstvili v hospodě.

19.3. Ve 3:20 nám jel vláček do Valea Marului. Zaujal mně průvodčí, který přišel s baterkou do našeho kupé, u stropu zakroutil dva drátky a  rozsvítilo se osvětlení.  Zkontroloval lístky a slíbil, že nás upozorní na naši zastávku. Po vystoupení jsme ušli cca 500 metrů a zabivakovali jsme. Spal jsem zapřen o strom, protože to bylo ze svahu. Po probuzení jsme šli trochu blbě, ale nakonec jsme ten nástup našli. Cestou jsme potkali na hřebeni velkej bagr. Stany jsme večer postavili na takový šikmý louce pod Chika Pietrelor. Provedl jsem opatření proti medvědům - pověsil jsem své milované lovecké salámky na strom. A krátce na to začalo pršet.

20.7. Ráno jsme opět trochu zabloudili, ale jenom trošku. Počasí se honí, ale zatím neprší. Dosáhli jsme nadmořské výšky 2263 m.n.m. Večer jsme sestoupili k jezeru  Avrig  2007 m. n. m., kde jsem si umyl nohy někteří i zadek . ( příštích 6 dní jme neklesli pod magickou hranici 2000m).

21.7. Nad ránem začalo pršet, tak jsme to vzdali a rozhodli túru o den odložit. Podle průvodce je to nejnáročnější část přechodu. Večer se udělalo hezky, tak jsme se nalehko podívali do sedla.

22.7. Budíček byl v 6 a  po 8 jsme vycházeli. Honili se romantický mráčky. Šli jsme přes Vf. Scara (2306) náročnou trasou přes Vf. Šerbota (2331)  na Vf. Negoiu (2535 m.n.m.) a potom Drákulovou soutěskou dolů. Asi v půl sedmý jsme došli k L. Caltum (2135). Večer se udělalo krásně.

23.7. Vstáváme v 6:30 a odchod přes bezvýznamné vršky směr průsmyk s tunelem a jezerem Balea (2034).. Tam jsem si dal prasečí řízek a 2 piva. Koupil jsem si sýr asi dvoukilovej, ale vynikající. A potom vlastní chybou oklikou - cestou pro obzvláště zdatné - přes suťovisko k jezeru Capra (2249). Sotva jsme postavili stany, začalo pršet. Po chvíli jsme měli s Bohoušem zajímavý představení, protože Honza s Jarmilou přenášeli stan (provlhala jim podlážka).

24.7. Vstávali jsme dost pozdě. Asi v 11 se trochu zlepšilo počasí, tak jsme vyrazili. V sedle Arpašului u Dračího oka jsme uhnuli z hřebenovky na modrou, protože počasí bylo na h…. a na hřebeni měl bejt náročný úsek s řetězy. To nám řekli češi, který jsme potkali v protisměru. Cesta po modrý přes tři sedla byla dost sado-maso. V chatě  Podragu jsme dali pivo a hrachovou polívku. Pak jsme spáchali hygienu v jezeru, pokochali se pohledy na ovečky a ovčácké loudící psy a zalezli do spacáků.

25.7. Ráno hurá do svahu za krásnýho počasí na Vf. Vištea Moel  ?? . Tam jsem nechal bágl a ostatní si ho nevím proč nechali na zádech a přechod po hřebínku na Vf. Moldovenau (2544 m.n.m.). Počasí se začíná trochu kazit, ale jen na závětrné straně. Chceme dojít k jezeru Urbela, ale jezero je na špatné (závětrné) straně a tudíž v mlze. Tak jsme sešli na plácek na opačnou stranu.

26.7. Za krásného počasí dlouhou hřebenovkou jsme po 9 hodinách klesli pod 2000 metrů, což se negativně projevilo výskytem komárů. Potom ještě dochází Sanosil, což nás upevňuje v rozhodnutí sestoupit do civilizace a Pietra Gralujui nenavštívit. Poprvé jsem tuto noc použil u svého stanu moskytiéru.

27.7. Scházíme chvílemi dost těžko prostupným lesem do údolí k hájovně Rudaria. Kousek pod ní nám zastavuje ARO a domlouváme se, že za 400 000,- nás sveze do Zarnešti. Po obědě se (poněkud nesmyslně pěšky) vydáváme do Branu. Cesta po silnici je dost úmorná. A navíc by se zde těžko hledalo místo na přespání. Proto využijeme služeb pensionu za 250 000,- na člověka, kde rychle vyčerpáme teplý obsah bojleru.

28.7.  Návštěva Čortova hradu. No – když to srovnám s tím výletem na Kokořín ?! A odpoledne autobusem do Brašova. Zde utrácíme zbytky peněz a kocháme se nočním životem ve městě. Noc v parku byla dost o ničem.

29.7. Před svítáním jdeme na nádraží. Naviguje nás nádražák co umí anglicky líp než my všichni dohromady. Rumunský průvodčí chce jakýsi poplatek – rezervaciju. Ukecali jsme to na 5 €, ale žádnej doklad jsme samozřejmě nedostali. Ještě že jsme za pár hodin v EU.

30.7. Nad ránem přijíždíme do Brna a asi v 5 jdu spát do svý postýlky.

 

nahoru na začátek