zpět na hlavní stránku


Johannisberg a Mitterer Bärenkopf 20061.10.  O půl třetí se pro mně stavil Bankrot a vyrazili jsme směr České Budějovice, Salzburg a Výšinu France Josefa. K ní jsme dojeli tak před jedenáctou večerní. Má jednu zvláštnost: je na vjezdu placená a mýtné se platí 26 €. A taky je od 22 do 5 do rána zavřená, takže jsme se vyspali v relativním teple na odstavném parkovišti. Jak jsme se později dozvěděli, dá se projet na černo úplně levým pruhem (asi myšleno v protisměru). Sice tam svítí červená, ale z bezpečnostních důvodů, to jít musí. Jestli to stojí za případnou ostudu,…

2.10  Ráno v 5:05 jsme zaplatili tu nehoráznou sumu a vyrazili k vyhlídce na Grosglockner (Výšina France Josefa). Auto jsme nechali v patrových garážích (tentokrát zadarmo a časově neomezeně), nasnídali se a po sedmé hodině vyrazili okolo Hofmannovy chaty na Oberwalderhütte (2973 m.). Tam jsme si chvíli odpočinuli a vyrazili po ledovci na Johannisberg (3453 m.) Pohodový výstup po ledovci s jedním trochu náročnějším místem, kdy ve dvou třetinách hory je ledové pole se sklonem asi 45 stupňů a 50 -100 metrů dlouhé. Na vrcholu spousta nádherných výhledů na všechny strany. Počasí bylo perfektní s fotogenickými mráčky. Zpět stejnou cestou a asi v pět odpoledne jsme na Oberwalderhütte. Dali jsme si čaj (s domácí slivovicí) a ubytovali se. Bankrot to telefonicky zamluvil - šikovnej kamarád. Spali jsme v místnosti pro 20 lidí, ale byli jsme tam sami. Takže za 8 € na osobu ztělesněná dokonalost (nečlenové Alpenvereinu 18 € ).

3.10.  Budíček v šest hodin a asi v půl osmý jsme vyrazili na Medvědí hlavu (Mitterer Bärenkopf 3357 m.). Takovej pěknej kopec na konci hřebínku s vyhlídkou na jezera, nebo spíš přehrady (Mooserboden a Wasserfallboden ). Počasí bylo vcelku dobrý, ale jen do cca 3400 metrů, takže Grosglockner měl oba vrcholky v mlze a Johannisberg taky občas trhal mráčkům bříška. My jsme této kritické hranice nedosáhli, tak kromě větru jsme byli v poho. Cestou zpět jsme si znovu rozmočily včerejším mokrým sněhem prověřené boty a v jedenáct byli na chatě a v jednu vyjeli od Franz-Josefs-Haus k domovu.

nahoru na začátek